Ижтимоий фанлар кафедраси таркиби
Норқулов Сухроб Дўстмуродович
Норқулов Сухроб Дўстмуродович – 1983 йил Тошкент шаҳрида туғилган. 2008 йил М.Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий Университеты Фалсафа факультетини тугатган. 2006-2010 гг. Иллар Тошкент тиббиёт академия и ититимий фанлар кафедраси ўқитувчиси, 2010-2014 гг. Йиллар катта ўқитувчи, 2011-2014 гг. Йиллар Олий мажломотли хамшира факультети ўқув ишлари декан муовини, 2015-2016 гг. Йиллар Олий мажломотли хамшира факультети декани, 2016 йил 2 сентябрдан ҳозирги кунгача Тошкент тиббиёт академия и ититимий фанлар кафедраси мудири, фалсафа фанлари номзоди, доцент. 2011 йил 090011 – «Ижтимоий фалсафа» ихтисослиги бўйича «Ўзбекистон жамияти ижтимоий-маънавий ривожланишида фалсафий онгнинг ўрни» мавзусида номзодлик процациясини ёқлаган.Ҳозирги кунда 090004- «Ижтимоий фалсафа» ихтисослиги бўйича «Ўзбекистонда фуқаролик жамияти ривожланиши ва ижтимоий онгдаги трансформацион ўзгаришларнинг фалсафий талқини» мавзусида докторлик диссертацияси устида иш олиб бормоқда. Тошкент тиббиёт академия и ижтимоий-гуманитарный фанлар муаммолар хайъаа раиси, академия ижтимоий-гуманитарный фанлар илмий-услубий кенгаш аъзоси. 2 та монография. 50 дан ортиқ илмий мақола ва тезислар муаллифи.
ф.ф.н., ТТА ижтимоий фанлар кафедраси катта ўқитувчиси. 1974 йил 27 январда Самарқанд вилоятида туғилган. Ниёзова Нилуфар Шомуратовна Ўзбекистон Миллий Университетанинг тарих факультетини тамомлаган. 2011 г. илда «Мариит назарияси ва тарихи» ихтисослиги бўйича «Гигиеник мадайнинг шаклланиш ва ривожланиш хусусиятлари» мавзусида номзодлик десемосини ҳимоя қилган. Ўз илмий иши доирасида бугунга қадар 40 дан ортиқ илмий мақолалар ва тезислар чоп эттирди, кафедрадаги фанлар бўйича ўқув-методик қўлланмалар, ўқув мажмуалар, кейслар тайёрлади. Ҳозирда ОМҲ факультети коллеж ва лицейлар ҳамкорлик ишлари бўйича масъул.
Алимова Сабохат Ғозиевна и.ф.н., ТТА ижтимоий фанлар кафедраси доценти. 1971 йил 7 октябрда Тошкент шахрида туғилган. Алимова Сабохат Ғозиевна 1993 йилда Тошкент Автомобиль-йўрр институтининг иқтисодиёт ва бошқарув факультетини тамомлаган. 2012 йилда 08.00.03 – Индустриал тармоқлар иқтисодиёти ихтисослиги бўйича «Совершенствование системы международных грузоперевозок автомобильным транспортом» (на примере гак мап «урта осиё транс») мавзусида номзодлик диссертациясини ёқлаган. Ўз илмий иши доирасида бугунга қадар 30 дан ортиқ илмий мақолалар ва тезислар чоп эттирди, кафедрадаги фанлар бўйича ўқув-методик қўлланмалар, ўқув мажмуалар, кейслар тайёрлади. Ҳозирда Ижтимоий фанлар кафедраси йиғилишида котибалик вазифасини олиб бормоқда.ОМХ факультетида декан муовини вазифасини бажариб келмоқда.
Абдурахманова Нодирахон Хуснутдиновна
1980 йил 18 августда Тошкент шахрида туғилган. Абдурахманова Нодирахон Хуснутдиновна 2003 йил Ўзбекистон Миллий университетининг хуқуқшунослик факультетини тамомлаган. 2012 йил «Ахборот асри шароитида Ўзбекистан Республика Республика Молдова» Мавзусида номзодлик диссертациясини ёқлаган. Ўз илмийй фаолияти доирасида 1 та монография, 30 дан ортиқ илмий мақолалар ва тезислар муаллифи. Кафедра фанлар бўйича ўқув методик қўлланмалар, ўқув мажмуалар, таълим технологиялари тайёрлаган. Хозирда Тошкент Тиббиёт академиясининг Олий Мажюмотли факультетнг маънавий маърифий ишлар бўйича декан ўринбосари вазифасида ишлаб келмоқда.
Атамуратова Феруза Садуллаевна – ф.ф.н., ТТА ижтимоий фанлар кафедраси доценти. 1974 йил 31 октябрда Тошкент шахрида туғилган. Атамуратова Феруза Садуллаевна 1996 йилда Тошкент Давлат Университетанинг тарих факультетини тамомлаган. 2010 йилда «Ижтимоий фалсафа» ихтисослиги бўйича «Мустақиллик шароитида ўзбек менталитетида этномаданий жараёнлар» мавзусида номзодлик десемосини ёқлаган. Ўз илмий иши доирасида бугунга қадар 40 дан ортиқ илмий мақолалар ва тезислар чоп эттирди, кафедрадаги фанлар бўйича ўқув-методик қўлланмалар, ўқув мажмуалар, кейслар тайёрлади. Ҳозирда ижтимоий-гуманитарный фанлар бўйича МУҲда котибалик вазифасини бажармоқда. Кафедрада илмий ишларга масъул.
Рўзиев Бобошер Ўсарович
ТТА ижтимоий фанлар кафедраси ўқитувчиси. Рўзиев Б.Ў. 1982 йил 12 апрелда Қашқадарё вилоятида хизматчи оиласида туғилган. 2003 йилда Қарши ДУнинг тарих факультетининг тарих йўналишини тамомлаган. 2004-2006 гг. Йилларда М.Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий Университетынинг «Ўзбекистон тарихи» мутахасислиги бўйича магистратурани тамомлаган. Бешдан ортиқ илмий мақолалар муаллифи.
Махмудов Лазизжон Юсупович – ТТА ижтимоий фанлар кафедраси ўқитувчиси. 1983 йил 11-февралда Тошкент шахарда туғилган. 2006 йил М.Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий Университеты Фалсафа факультетини тугатган. 2008 йил ЎзМУ Фалсафа факультети «Файласуф» «Хуқуқшунос» мутахассислиги бўйича магистратурани тамомлаган. «Диншунослик», «Фалсафа» ўқув қўлланмалари ҳаммуаллифи. «Миллий тафаккур юксалиши» китоби муаллифи. Қирқдан ортиқ илмий мақолалар ва тезислар муаллифи. Хозирги кунда 09.00.04- «Ижтимоий фалсафа» ихтисослиги бўйича «Жамият ва ижтимоий тараққиёт қонунларини англашда тарихий онгнинг ўрни» мавзусида докторлик диссертацияси устида иш олиб бормоқда.Кафедра ўқув ишлари бўйича масъул.
Искандаров Шерзод Абдуғаниевич ТТА ижтимоий фанлар кафедраси катта ўқитувчиси.1985 йил 13 декабрда Қашқадарё вилояти Муборак туманида туғилган. 2004-2008 гг. Иллар Низомий номидаги Тошкент давта педагогика университетининг «Тарих» факультет бакалавр босқичи, 2008-2010 гг. Иллар Низомий номидаги Тошкент давта педагогика университети «Тарих» мутахассислиги бўйича магистратурани тамомлаган. 2011-2012 гг. Йиллар Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университетининг стажёр-тадқиқотчи-изланувчиси, 2013 г. идан Низомий номидаги Тошкент давта педагогика университетов катта илмий ходим-изланувчиси бўлган. 2014 йил Тошкент ахборот технологиялари университети «Гуманитар фанлар» кафедраси ўқитувчиси бўлиб ишлаган.Ҳозирги кунга қадар 40 дан ортиқ илмий мақола ва тезислар муаллифидир. Тарих фанлари доктори, профессор Аширов А.А. раҳбарлигида 07.00.
Ro‘ziev Navruz Ixtiyor o‘g‘li – 1992-yil Qarshi shahrida tug’ilgan. 2010-2014 yy. – Qarshi davlat universiteti talabasi 2014-2016 yy. – O‘zbekiston Milliy universiteti Tarix fakulteti magistranti. 2016-2017 yy. – Qashqadaryo viloyati Chiroqchi tumani 118-maktab o‘qituvchisi. 2017-2018 yy. – Qarshi shahar hokimligi kotib – referenti. 2018-2019 yy. – Alisher Navoiy nomidagi Toshkent Davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti Ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedrasi o‘qituvchisi. 2019-2020 yy. – Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy univrsiteti ma’naviyat va ma’rifat hamda yoshlar bilan ishlash bo‘limi uslubchisi. 2020 y. – h.v. – Toshkent Tibbiyot Akademiyasi Ijtimoiy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi sifatida faoliyatini olib bormoqda. Mustaqil tatqiqotchi sifatida “VII-XI asrlarga oid, qadimgi Turkiy tilli yozma manbalarida turkiy xalqlar tabobati tarixining aks etishi” mavzusida ilmiy izlanish olib bormoqda. Toshkent tibbiyot akademiyasi ijtimoiy fanlar kafedrasi 4 ta telekursatuvlardagi chiqishlari. 20 dan ortiq ilmiy maqola va tezislar muallifi.
Shakarov Bobur Xusniddinovich – TTA ijtimoiy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi. 1989-yil 15-iyunda Samarqand viloyatida tug‘ilgan. 2015-yil M.Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy Universiteti Ijtimoiy fanlar fakultetining “Milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi” yo‘nalishini tugatgan. 2021 yil O‘zMU Falsafa fakulteti “Falsafa” (qo‘llash sohasi) mutaxassisligi bo‘yicha magistraturani tamomlagan. “Dinshunoslik” va “Falsafa” fani bo‘yicha o‘quv qo‘llanmalari va o‘quv uslubiy qo‘llanmalar hammuallifi. O‘ndan ortiq ilmiy maqolalar va tezislar muallifi. Hozirgi kunda “Axborotlashgan jamiyatda qadr va qadrsizlanishning falsafiy tahlili” mavzusida doktorlik dissertatsiyasi ustida ish olib bormoqda.
Shodiqulov Eldor Sherzodovich – TTA ijtimoiy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi. 1999-yil 14-oktabrda Navoiy viloyati Navoiy shahrida tug‘ilgan. 2021-yil Navoiy Davlat Pedagogika Instituti Tarix fakultetining “Tarix o`qitish metodikasi” yo‘nalishini tugatgan. 2023-yil O‘zMU Tarix fakulteti “Tarix” mutaxassisligi bo‘yicha magistraturani tamomlagan. “Tarix” fani bo‘yicha o‘quv qo‘llanmalari va o‘quv uslubiy qullanmalar hammuallifi. Yigirmadan ortiq ilmiy maqolalar va tezislar muallifi. Hozirgi kunda 07.00.07- «Etnografiya, etnologiya va antropologiya» ixtisosligi bo‘yicha “O‘zbekistondagi qozoqlarini etnomadaniy identikligining shakllanishi va transformatsiyasi (Navoiy viloyati misolida)” mavzusida doktorlik dissertatsiyasi ustida ish olib bormoqda.